Odliczenie podatku naliczonego VAT
Prawo do odliczenia podatku naliczonego, tj. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jest podstawowym oraz fundamentalnym prawem podatnika, wynikającym z samej konstrukcji podatku od towarów i usług jako podatku od wartości dodanej. Zgodnie z podstawową zasadą wyrażoną w artykule 167 Dyrektywy 2006/112/WE, prawo do odliczenia powstaje w momencie, gdy podatek, który podlega odliczeniu, staje się wymagalny.
Według zapisów art. 168 lit. a) Dyrektywy 2006/112/WE, jeżeli towary i usługi wykorzystywane są na potrzeby opodatkowanych transakcji podatnika, podatnik jest uprawniony, w państwie członkowskim, w którym dokonuje tych transakcji, do odliczenia następujących kwot od kwoty VAT, którą jest zobowiązany zapłacić: VAT należnego lub zapłaconego w tym państwie członkowskim od towarów i usług, które zostały mu dostarczone lub które mają być mu dostarczone przez innego podatnika.
Czytaj więcej
Jednocześnie, stosownie do artykułu 178 lit. a) Dyrektywy 2006/112/WE, w celu skorzystania z prawa do odliczenia, podatnik musi spełnić następujące warunki: w celu dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 168 lit. a), w odniesieniu do dostaw towarów lub świadczenia usług, musi posiadać fakturę sporządzoną zgodnie z tytułem XI rozdział 3 sekcje 3-6. Faktura wystawiona zgodnie z Dyrektywa VAT powinna wyraźnie wymieniać w szczególności numer identyfikacji podatkowej VAT, pod jakim podatnik dostarczył towary, pełną nazwę lub nazwisko i adres podatnika oraz ilość i rodzaj dostarczonych towarów.
Wymienione zasady unijne tworzą dwa podstawowe warunki materialne oraz warunek formalny, po spełnieniu których każdy podatnik VAT w każdej opodatkowanej transakcji może dokonać odliczenia podatku naliczonego. Prawo do odliczenia podatku VAT powstaje – na mocy Dyrektywy VAT – z chwilą powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do podatku podlegającego odliczeniu, co oznacza, że podatnik-nabywca może dokonać odliczenia podatku naliczonego z chwilą, gdy u podatnika-dostawcy powstanie obowiązek podatkowy (podatek należny). Wymóg posiadania faktury dokumentującej dokonanie nabycia towarów i usług ma natomiast na celu zapewnienie możliwości kontroli procesu odliczania podatku naliczonego